Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Az olasz elnök szerint Magyarországot és Lengyelországot nem lehet másodosztályúként kezelni Európában.
Ha az Európai Unió egyes országait alacsonyabb rendűként kezeljük, ez meggyengíti Európát, és nem erősíti – hangoztatta Giorgia Meloni olasz kormányfő a római parlament felsőházában kedden, ahol a küszöbön álló európai uniós csúcstalálkozó előtt ismertette álláspontját aktuális kérdésekben.
Giorgia Meloni a labdarúgásból vett hasonlatot használva úgy vélte, hogy egyesek néhány hónappal ezelőttig Magyarországot és Lengyelországot a másodosztályba sorolták. „Csak azután
Lengyelország kormányt váltott, és az első osztályba lépett elő. Ez azt jelenti, hogy szerintetek azokat a nemzeteket kell elszigetelni, amelyeknek kormányai nem felelnek meg a ti nézeteiknek.
Ez elhibázott külpolitikai olvasat. Én másként cselekszem, és mindenkivel párbeszédet folytatok” – válaszolta a miniszterelnök a baloldali ellenzék felvetéseire.
A jobboldali Olasz Testvérek (FdI) elnökeként Giorgia Meloni hozzátette, „én is tekintettel vagyok saját pártom érdekeire, de semmi nem előzi meg hazám érdekeit”. Az ukrajnai háborúval kapcsolatban az olasz kormányfő azt hangoztatta, hogy
Róma semmilyen módon nem támogatja az Európai Unió országainak esetleges katonai beavatkozását,
amely „a háború veszélyes elmérgesedéséhez vezethet, ezért el kell kerülni, minden áron”. Ami az izraeli-palesztin konfliktust illeti, a miniszterelnök úgy vélte, hogy a Hamász palesztin terrorista szervezet október 7-i „brutális támadása, az az embertelenség, amelyet a világ szeme láttára hajtottak végre, előre kiterveltnek tűnik Izrael reakciójának kiprovokálására azzal a céllal, hogy (Izraelt) elszigeteljék a nemzetközi színtéren, és ez történik most a közvélemény szintjén”.
Meloni kitért az európai gazdatüntetésekre is: „őszintén be kell vallanunk, hogy
a mezőgazdaságban dolgozók problémáinak egy jól meghatározható része azoktól az ideológiai, bizonyos esetekben őrült döntésektől függ, amelyeket a baloldal kényszerített
ezekben az években Olaszországra és Európára”.
(MTI)